Blog psychologia, blog psychologiczny, kącik psychologiczny, psychoforum, psychosfera
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Blog psychologia, blog psychologiczny, kącik psychologiczny, psychoforum, psychosfera

You are not connected. Please login or register

Higiena psychiczna

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1Higiena psychiczna Empty Higiena psychiczna Sob Lip 24, 2010 12:22 am

Admin


Admin

Higiena psychiczna
Wszyscy wiemy, jak bardzo potrzebna jest higiena ciała fizycznego. Brudne ciało jest siedliskiem różnego rodzaju chorób bakteryjnych, wirusowych czy jeszcze innych. Przyzwyczailiśmy się do mycia rano i wieczorem i nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej. Zupełnie odmiennie sprawa ma się z higieną psychiczną. Przypuszczam , że wielu ludzi nie spotkało się z takim pojęciem albo w ogóle się nad tym nie zastanawiało. Czy można zadbać o czystość psychiczną? Jak to się robi? Czy są do tego odpowiednie środki i narzędzia?
Wydaje mi się, że zagadnienie higieny psychicznej jest tak stare jak ludzkość. W krajach Dalekiego Wschodu, np. Nepalu i Tybecie systematycznie, przy okazji różnego rodzaju świątecznych obrzędów, oczyszcza się czakry. Wykonuje się przy tym określone czynności, wypowiada słowa modlitwy itp.. Ludzie Zachodu coraz mniej są przywiązani do tradycji religijnych, które zawierają rytuały oczyszczające psychikę i duszę i dlatego rolę tę przejęli psychologowie, ezoterycy, terapeuci.
Słowo higiena kojarzy nam się z czystością. Sądzę, że najpierw trzeba zadbać o czystość umysłu. Produkujemy C Z ( jak niektórzy szacują ) około 60 tys. myśli dziennie i duża część z nich staje się słowami. Czy jesteśmy świadomi tego, co snuje nam się po głowie? Ile wysiłku wkładamy w to, żeby uwolnić się od krytykowania, obwiniania i narzekania? A przecież " czysty umysł " to taki, który wypełniają dobre, pozytywne myśli przede wszystkim o sobie samym, a następnie o innych. Jeżeli ktoś sądzi, że nie ma wpływu na to, jakie myśli wybiera, to jest w błędzie. Najczęściej zwycięża nawyk myślowy, stary, dobrze znany schemat, a tymczasem można to zmienić. Pani Krysia w momencie trudnej, konfliktowej sytuacji zawsze reagowała strachem. Jej pierwsze myśli były takie: " To przeze mnie! Jestem winna, zawsze wszystko knocę. Jestem nic nie warta i nic dziwnego, że inni się na mnie wyżywają! " Jej własne myśli utrwalały w niej niskie poczucie własnej wartości. Higiena psychiczna wymaga, aby przyjrzeć się swoim myślom. Czy one mi służą? Czy przynoszą korzyść ludziom, wśród których przebywam? Kiedy zauważysz, że twoje własne myśli przyczyniają się do pogorszenia samopoczucia, to zmień je. Wiem, wiem, że nie jest to takie proste. Kontrola myśli i słów to wielka sztuka, ale dostępna wszystkim. Można próbować " śledzić " swoje myśli, można zainteresować się afirmacjami i stopniowo oczyszczać umysł z negatywizmów. Istnieje wiele sposobów dyscyplinowania myśli i mowy, jednak potrzebna jest świadoma koncentracja i ... wewnętrzna konieczność. Uważam, że obowiązkiem człowieka jest dbanie o dobre samopoczucie. A dobre samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, co mamy w głowie i w sercu.








https://bpsychologia.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje